W 2022 roku będzie zmodernizowany system alarmowania i ostrzegania ludności

  • 04.08.2020, 18:26
W 2022 roku będzie zmodernizowany system alarmowania i ostrzegania ludności
Do marca 2022 r. w Podlaskiem będzie zmodernizowany i rozszerzony system alarmowania i ostrzegania tak, by objął zasięgiem cały region, także 4 przejścia graniczne. Przybędzie nowoczesnych syren alarmowych.

Podlaski Urząd Wojewódzki kończy przygotowania do ogłoszenia przetargu na te prace, prace powinny się rozpocząć na przełomie 2020 i 2021 r. Prace pochłoną ok. 4,1 mln zł. Modernizacja systemu będzie możliwa dzięki pieniądzom z MSWiA (3,2 mln zł z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego), które zaakceptowało projekt złożony w tej sprawie przez urząd wojewódzki.

Obecnie taki system obejmuje ok. 71 proc. powierzchni województwa, działa 312 syren alarmowych, z czego 103 syreny to nowoczesne urządzenia uruchamiane drogą radiową, są także wspomagane przez rozwiązania internetowe. Po rozbudowie system ma objąć całe województwo.

"System wczesnego ostrzegania i alarmowania ludności jest taką podstawą funkcjonowania systemu zarządzania kryzysowego, ale również systemu obrony cywilnej i systemu obronnego" – powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i podkreślił, ze system ten trzeba cały czas rozwijać.

Przybędzie nowych syren, niektóre będą wymieniane, prace będą też obejmować stacje przekaźnikowe, rozbudowany zostanie system anten wykorzystywanych i potrzebnych do przekazywana sygnałów..

Projektem modernizacji i rozbudowy systemu będzie objętych 71 samorządów lokalnych w regionie, powiatów i gmin. Ma być wymienionych lub zainstalowanych nowych 93 syren alarmowych, powstaną 4 nowe systemy antenowe i modernizowane 3 stacje nadawcze.

W systemie alarmowania i ostrzegania ważne jest to, że Podlaskie jest województwem tranzytowym, przygranicznym, więc potrzebne są rozwiązania związane z informowaniem ludności o różnych zagrożeniach związanych np. z przewozem substancji niebezpiecznych czy o innych zdarzeniach. Podlaskie będzie jednym z pierwszych regionów, gdzie systemem ostrzegania ludności ma być objęty cały obszar województwa, będzie działać ok. 300 nowoczesnych syren, także z możliwością emisji komunikatów głosowych.

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe