Suwałki: fotografia wykonana przez suwalczanina najlepszym zdjęciem naukowym świata

  • 16.07.2020, 09:52 (aktualizacja 16.07.2020, 09:59)
Suwałki: fotografia wykonana przez suwalczanina najlepszym zdjęciem naukowym świata Fot. dzienniknaukowy.pl
Marek Miś, prowadzący przy Suwalskim Ośrodku Kultury pracownię makro i mikrofotografii zwyciężył w prestiżowym, międzynarodowym konkursie fotograficznym Wiki Science Competition. Jego fotografia zwyciężyła także w polskiej edycji konkursu.
W tegorocznej edycji konkursu fotograficznego Wiki Science Competition w kategorii zdjęcia mikroskopowego zwyciężyła fotografia rodzącej dafni, malutkiego, słodkowodnego stawonoga należącego do grupy wioślarek. Autorem zdjęcia jest Marek Miś, suwalczanin, biolog, zajmujący się mikro i makrofotografią.
Zdjęcie tak bardzo zachwyciło, bo pokazuje niesamowity moment wydawania na świat potomstwa przez wioślarkę, mikroskopijne zwierzę, uchwycone w powiększeniu 100x. Wiki Science Competition to międzynarodowy konkurs fotograficzny, którego celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki.
Fotografia Marka Misia zwyciężyła także polską edycją konkursu. Według jurorów konkursu praca suwalczanina  ma wszystkie aspekty dobrej fotografii naukowej: jest poprawna technicznie i jednoznacznie przedstawia rejestrowany przedmiot. Jest utrzymana w przepięknej palecie barw i prezentuje dodatkowo wyjątkową chwilę: narodziny młodych osobników – co świetnie wpisuje się w koncepcję 'decydującego momentu' fotografii".

Marek Miś jest biologiem. Od 40 lat fotografuje. Głównym  przedmiotem jego fotograficznych zainteresowań jest świat rzeczy małych. W Suwalskim Ośrodku Kultury prowadzi pracownie mikro i makrofotografii. Jak mówi Miś -mikrofotografia to szczególny rodzaj fotografii, bo pozwala badać obszary, które w większości nie są dostępne dla ludzi.

Mikrofotografie wykonane przez Misia były publikowane w wielu wydawnictwach w Polsce i za granicą. Jest autorem blisko 100 publikacji z zakresu fotografii i mikroskopii optycznej. W 2015 roku ukazała się książka jego autorstwa pt. "Blisko, coraz bliżej. Od fotografii zbliżeniowej do mikrofotografii". Zdjęcia suwalczanina oglądać można było już na wielu wystawach w kraju i za granicą. Marek Miś jest laureatem wielu konkursów w Polsce i na świecie. Jego fotografie można oglądać w Suwałkach w Galerii Sztuki Współczesnej Chłodna 20.

TM

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe