Suwałki-Wilno: międzynarodowa pielgrzymka inna niż dotychczas - w formie duchowej. Pomodlisz się, ale w domu

  • 14.07.2020, 12:57
Suwałki-Wilno: międzynarodowa pielgrzymka inna niż dotychczas - w formie duchowej. Pomodlisz się, ale w domu
"Dziękujemy za wolność" - to hasło 30. Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymki z Suwałk do Wilna. Będzie ona inna niż wszystkie - ze względu na zagrożenie epidemiczne - w formie duchowej. Inauguracyjna msza święta w środę.

Jak co roku, od 30 lat spod kościoła Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach wyruszy piesza pielgrzymka do Wilna. Jednak w drogę pójdą jedynie księża, przedstawiciele obsługi pielgrzymki oraz przewodnicy grup białej, czerwonej, zielonej, niebieskiej, żółtej, złotej i pomarańczowej. Będzie także ekipa medialna, dzięki której pątnicy w pielgrzymce będą mogli uczestniczyć wirtualnie. 

Co roku w pielgrzymce uczestniczy setka wiernych. To całe rodziny, grupy przyjaciół czy indywidualni pątnicy. Są tacy, którzy nie opuścili ani jednej pielgrzymki. W środę jednak nie pieszo, ale duchowo rozpoczną pielgrzymkę. W inauguracyjnej liturgii będzie przewodniczył bp Adrian Galbas (SAC). Specjalną deklarację "pielgrzyma duchowego" otrzymają osoby, które zgłoszą się na adres [email protected]. Tą drogą można także przesyłać intencje, które księża zaniosą do Matki Bożej Ostrobramskiej. 

Dzięki mediom pątnicy będą mogli pielgrzymkę przeżywać duchowo w swoich domach. Każdego dnia rekolekcji transmitowane będą msze św., różaniec, Koronka do Bożego miłosierdzia oraz Apel Jasnogórski.

Suwalska pielgrzymka po raz pierwszy wyruszyła do Ostrej Bramy w 1991 r., po odzyskaniu przez Litwę niepodległości. Miała być dziękczynieniem za wolność narodów Europy Środkowo-Wschodniej i upadek reżimów komunistycznych w tej części świata. Organizacją pielgrzymki od początku zajęli się salezjanie inspektorii warszawskiej. Od 11 lat głównym przewodnikiem jest ks. Tomasz Pełszyk.

Tegoroczna msza św. w Ostrej Bramie w Wilnie, sprawowana w intencji wszystkich pielgrzymów odbędzie się 24 lipca o godzinie 10:30 (11:30 czasu litewskiego).

Obraz Matki Bożej Ostrobramskiej jest w Polsce drugim po częstochowskim – najbardziej znanym i cenionym wizerunek Maryi. Umieszczony jest w kaplicy w części muru obronnego wzniesionego na początku XVI w. Kult Matki Ostrobramskiej rozwijał się od stuleci nie tylko wśród Polaków, ale także Litwinów, Łotyszy, Białorusinów i Ukraińców.

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe