Podlaskie firmy dostały dotąd ponad 1,3 mld zł pomocy z tarczy antykryzysowej

  • 02.06.2020, 14:11
Podlaskie firmy dostały dotąd ponad 1,3 mld zł pomocy z tarczy antykryzysowej
Pond 1,3 mld zł pomocy z tzw. tarczy antykryzysowej dostali dotąd podlascy przedsiębiorcy - poinformował we wtorek Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku. Efekty programu podsumował na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Wojewoda poinformował, że w Podlaskiem dotąd rozpatrzono np. 187 wniosków o wsparcie dla firm w ramach tzw. postojowego (przestój ekonomiczny) i 416 dotyczących obniżenia wymiaru czasu pracy pracowników. Obie te formy przewidują wsparcie w formie dopłaty do wynagrodzeń pracowniczych. Wojewoda podał, że łącznie wypłacono firmom z tych tytułów 85,2 mln zł na ochronę ok. 18 tys. miejsc pracy.

Bohdan Paszkowski poinformował także, że 35 tys. mikroprzedsiębiorców dostało mikropożyczki na łączną kwotę ponad 175 mln zł. Za pośrednictwem urzędów pracy do 5,4 tys. mikro-małych i średnich firm oraz osób samozatrudnionych w Podlaskiem trafiło ponad 70 mln zł na ochronę 13 tys. miejsc pracy.

Wojewoda podał, że np. z tytułu postojowego, ZUS wypłacił 31,5 tys. podmiotom kwotę 61 mln zł. Za marzec w Podlaskiem zwolnionych ze składek było 35,3 tys. firm na sumę ok. 95 mln zł, w kwietniu ze składek ZUS zwolnionych było ponad 34 tys. płatników na kwotę 82 mln zł. Łączna kwota pomocy z ZUS to 224 mln zł - poinformował wojewoda.

Podał też, że w ramach tarczy finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju do ok. 5 tys. podmiotów zatrudniających 45 tys. osób trafił ok. 1 mld zł.

"Te dane (...) świadczą z jednej strony o potrzebie wsparcia podlaskich i polskich przedsiębiorców, z drugiej strony świadczą również o tym, że rząd polski rozwinął bardzo szeroki program wsparcia. Te formy będą jeszcze uzupełniane" - mówił wojewoda.

Paszkowski dodał, że instrumenty pomocy, także wsparcie z Unii Europejskiej, pozwoli firmom na utrzymanie i rozwój oraz utrzymanie "stabilnej i stosunkowo dobrej sytuacji na polskim rynku pracy". "(...) naszą ogromną troską jest, aby polska gospodarka się rozwijała, aby były miejsca pracy, aby były to miejsca pracy stabilne" - powiedział Paszkowski.

źródło: PAP

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe