Będzie wielki remont Archiwum Państwowego (wizualizacja)

  • 07.03.2019, 17:38 (aktualizacja 07.03.2019, 17:45)
Będzie wielki remont Archiwum Państwowego (wizualizacja)
Niedługo ruszy wielka przebudowa Archiwum Państwowego w Suwałkach, które zmieni się nie do poznania. Remont będzie kosztował prawie 14 mln zł.

8 marca zostanie podpisana umowa na realizację tej inwestycji. Dyrektor placówki Tadeusz Radziwonowicz podpisze ją z wykonawcą Zakładem Ogólnobudowlanym Rzatkowski Paweł. Rozpoczęcie inwestycji przypada w roku obchodów 100. rocznicy utworzenia archiwów państwowych w odrodzonej Polsce

Przebudowa i adaptacja zabytkowego obiektu przy ul. Kościuszki 69 doprowadzi do lepszego wykorzystania istniejącej infrastruktury. Zrealizowanie inwestycji podwoi powierzchnię użytkową archiwum, która osiągnie prawie 2600 m kw., w tym magazynowa niemal 840 m kw. Kwota 13 mln 855 tys. zł została przyznana na remont przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dzięki inwestycji zostanie zapewnione prawidłowe funkcjonowanie suwalskiego archiwum na okres minimum 30 lat, w szczególności w zakresie przejmowania, przechowywania, zabezpieczenia i udostępniania materiałów archiwalnych.

Dyrektor archiwum informuje, że zwiększą się też możliwości popularyzacji zbiorów, prowadzenia działalności naukowej i edukacyjnej. Instytucja zostanie unowocześniona, a wprowadzone zmiany zapewnią właściwe warunki przechowywania zbiorów i odpowiednie warunki korzystania z nich, także przez osoby niepełnosprawne.

Archiwum w Suwałkach nawiązuje swą tradycją do Archiwum Państwowego w Suwałkach, które istniało w latach 1921–1926. Obecna instytucja działa nieprzerwanie od 1955 r. i dotychczas zgromadziła niemal 2 tys. 20 metrów bieżących akt i prawie 338 tys. jednostek archiwalnych. Znajdujące się materiały archiwalne zostały wytworzone głównie w XIX i XX w. na obszarze historycznej i dzisiejszej Suwalszczyzny, czyli na polsko-litewsko-białoruskim pograniczu, a także na terenie byłego województwa suwalskiego.

Dyrektor Radziwonowicz szacuje, że do przejęcia w niedalekiej przyszłości archiwum ma około 3 tys. metrów bieżących materiałów archiwalnych z państwowych i samorządowych jednostek organizacyjnych, które działają na terenie Suwałk oraz powiatów augustowskiego, sejneńskiego i suwalskiego.

Jacek Buraczewski

_
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe