Będzie lepsza opieka paliatywna

  • 07.03.2019, 09:58 (aktualizacja 07.03.2019, 15:07)
Będzie lepsza opieka paliatywna
Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki podpisał umowę na dofinansowanie ponad miliona zł dla Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Paliatywnej w Suwałkach. Hospicjum wyda pieniądze na sprzęt i wyposażenie, pomocne w leczeniu ciężko chorych.

Dotacja pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, a wartość całego projektu wynosi 1,3 mln zł. Zespół Opieki Paliatywnej wziął udział w konkursie na inwestycje w zakresie geriatrii, opieki długoterminowej oraz opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Hospicjum w ramach projektu zakupi sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, który będzie stosowany w Hospicjum Stacjonarnym, Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym oraz Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym dla chorych wentylowanych mechanicznie. czyli podłączonych do respiratorów. Nowy sprzęt ma być również wykorzystany w domowej opiece paliatywnej nad dorosłymi i dziećmi.

Uzyskane środki finansowe umożliwią nam nie tylko poprawę jakości świadczenia usług zdrowotnych dla pacjentów, ale również ułatwią pracę naszemu personelowi. Praca z osobami chorymi wymaga bowiem dużo wysiłku, dlatego inwestujemy w sprzęt, który pozwoli go zminimalizować” - powiedziała Irena Mickiewicz, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Paliatywnej im. Jana Pawła II w Suwałkach.

Mowa choćby o podnośnikach, które pozwolą unieść chorego bez użycia siły personelu medycznego. Bardzo postawiliśmy również na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, umożliwiającego wsparcie pacjenta przy łóżku bądź na wózku inwalidzkim. Wykorzystamy do tego materiały multimedialne. Zakupimy także nowe łóżka i respiratory” - dodała dyrektor Mickiewicz.

W placówce oprócz lekarzy pracują również rehabilitanci, fizjoterapeuci i psycholodzy, którzy dojeżdżają do domów chorych pacjentów.

Dyrektor SP ZOP Irena Mickiewicz informuje, że hospicjum zakupi także nowy samochód, który ma ułatwić dojazd lekarzy i specjalistów do podopiecznych w Sejnach i Augustowie. Placówka leczy w ten sposób ok. 60 chorych. „Musimy codziennie dojeżdżać do nich, a auta których używamy są już stare, więc nowy samochód bardzo się przyda” - dodała Mickiewicz.

SP ZOP leczy także prawie 40 osób na oddziałach stacjonarnych w Suwałkach. Obecnie trwa rozbudowa placówki, w której przybędzie 14 łóżek dla chorych wentylowanych mechanicznie.

JB

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe