Suwałki: Jaćwieski Festyn Archeologiczny przełożony na wrzesień

  • 21.04.2020, 17:16 (aktualizacja 21.04.2020, 17:22)
Suwałki: Jaćwieski Festyn Archeologiczny przełożony na wrzesień
16. Jaćwieski Festyn Archeologiczny, który odbywa się obok cmentarza jaćwieskiego w Szwajcarii k. Suwałk z powodów epidemiologicznych został przełożony z maja na wrzesień - poinformowało Muzeum Okręgowe w Suwałkach.

Festyn jest największą w tej części kraju imprezę archeologiczną promującą tzw. archeologię doświadczalną, która dotyczy odległej przeszłości i polega przede wszystkim na odtwarzaniu i demonstrowaniu dawnych rzemiosł, życia codziennego w pradziejach i w okresie wczesnohistorycznym.

Festyn miał się odbyć 29 i 30 maja. Impreza jest finansowana ze środków unijnych. Jednak w obecnej sytuacji nie może się odbyć. Dyrekcja muzeum ma nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna zmieni się i festyn będzie można zorganizować w dniach 4-5 września. "Mamy nadzieję, że okoliczności nie zmuszą nas do przełożenia nowego terminu i wbrew wszelkim trudnościom spotkamy się przy Cmentarzysku Jaćwingów we wrześniu" - napisano w komunikacie Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Festyn odbywa się na dużym obszarze wokół cmentarzyska Jaćwingów. Podczas imprezy czynne są stoiska rzemieślników m.in. z ceramiką, tkaninami, ozdobami z drewna i wyrobami kowalskimi. Organizowane są antyczne gry i zabawy, strzelanie z łuku, rzut oszczepem. Są także pokazy broni i uzbrojenia średniowiecznego. Tradycją festynów są happeningi o tematyce pradziejowej i historycznej, realistycznie przedstawiające różne epizody z dawnych czasów.

JB

 

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe