Koronawirus: w Białymstoku będzie drugie laboratorium przeprowadzające testy

  • 27.03.2020, 15:45
Koronawirus: w Białymstoku będzie drugie laboratorium przeprowadzające…
Trwają przygotowania do uruchomienia w Białymstoku drugiego laboratorium, gdzie będzie można przeprowadzać testy na koronawirusa. Laboratorium ruszy w przyszłym tygodniu.

Dotychczas w Białymstoku badania pod kątem koronawirusa są prowadzone w jednym laboratorium, które działa w wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Powstało we współpracy i dzięki wsparciu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, który wypożyczył do tego laboratorium dwa urządzenia, pomaga także kadra uczelni.

Prorektor ds. nauki i rozwoju UMB prof. Marcin Moniuszko powiedział, że badania w drugim, organizowanym na uczelni laboratorium mogą ruszyć "w przyszłym tygodniu". Dodał krótko jedynie, że uczelnia czeka na dostarczenie środków ochrony osobistej dla personelu medycznego w tym laboratorium.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski powiedział, że dotychczas w regionie pobrano do badań 768 próbek pod kątem koronawirusa. O laboratorium w wojewódzkim sanepidzie wojewoda powiedział, że pracuje ono przez całą dobę, wykonuje do stu testów w ciągu doby. Mówił, że liczba wykonywanych testów zwiększa się. Wyjaśnił, że takie są obecnie "moce przerobowe" tego laboratorium. Wyraził nadzieję, że w najbliższych dniach ruszy drugie laboratorium na UMB.

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe