Pomnik z autografem Andrzeja Wajdy stoi już na ul. Wojska Polskiego

  • 26.02.2019, 18:03 (aktualizacja 26.02.2019, 18:14)
Pomnik z autografem Andrzeja Wajdy stoi już na ul. Wojska Polskiego
Pomnik z autografem Andrzeja Wajdy stanął w Suwałkach przy ul. Wojska Polskiego 27, przy budynku pokoszarowym, gdzie w 1926 roku urodził się Wajda.

W 2017 roku na budynku została zamontowana i odsłonięta tablica pamiątkowa Andrzeja Wajdy. Teraz obok ustawiony został pomnik z dużym autografem wybitnego polskiego reżysera. Pomnik powstał w ramach budżetu obywatelskiego, bo z takim pomysłem wyszli sami mieszkańcy miasta.

Przypomnijmy, że ok. 90 lat temu mały Andrzej Wajda biegał po podwórku, bawił się w miejscu gdzie teraz stoi poświęcony jemu monument. Jego ojciec Jakub był porucznikiem, a potem kapitanem w 41. Pułku Artylerii Przeciwpancernej w Suwałkach. Z rodziną mieszkali w budynku koszarowym. Jednak w 1934 roku wyprowadzili się do Radomia. Andrzej miał wtedy 8 lat.

Związki Wajdy z Suwałkami jednak nie ucięły się. Andrzej Wajda w 1989 r. został senatorem RP z okręgu suwalskiego otrzymując ponad 105 tys. głosów. Artysta startował z ramienia Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". W 2000 r. otrzymał Oscara za całokształt twórczości filmowej. Po tym wydarzeniu przyjechał do Suwałk odebrać tytuł honorowego mieszkańca miasta.

Andrzej Wajda po raz ostatni był w Suwałkach w 2016 r. obchodząc swoje 90. urodziny. Odsłonił wtedy okolicznościową tablicę w Suwalskim Ośrodku Kultury, na której znalazła się informacja o tym, że sala widowiskowo-teatralna w SOK nosi jego imię. Znajduje się na niej także autograf Andrzeja Wajdy, jego wizerunek oraz informacja o jego urodzinach. Reżyder zmarł 9 października 2016 r. w Warszawie.

_

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe