Prokuratura: wyłudzenia VAT ws. obrotu paliwami sięgają już 384 mln zł

  • 26.02.2020, 14:58 (aktualizacja 26.02.2020, 15:08)
Prokuratura: wyłudzenia VAT ws. obrotu paliwami sięgają już 384 mln zł
Prokuratura Regionalna w Białymstoku do końca tego roku przedłużyła śledztwo dotyczące wyłudzenia 384 mln zł podatku VAT m.in. przy obrocie paliwami. Zarzuty w tej sprawie ma m.in. suwalski biznesmen Dariusz M.

Prokuratura nadzoruje śledztwo prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zarzuty w tej sprawie w 2016 roku usłyszało sześć osób, w tym Dariusz M., suwalski biznesmen, prezes pierwszoligowego klubu piłkarskiego Wigry Suwałki. Drugi główny podejrzany to jego kontrahent, Łotysz Igors T. W stosunku do niego białostocki sąd wydał pod koniec 2017 roku postanowienie o tymczasowym aresztowaniu. Prokuratura zaś wydała za nim list gończy. Podejrzany przebywa prawdopodobnie poza granicami Polski.

Jak informuje białostocka prokuratura, obaj są podejrzani o to, że działali w zorganizowanej grupie przestępczej, która miała wyłudzić 241 mln zł podatku VAT. W przypadku Dariusza M. chodzi o 89 mln zł. Prokuratura podaje, że śledztwo dotyczy m.in. tzw. karuzelowych wyłudzeń VAT w związku z obrotem paliwami płynnymi w latach 2013 - 2016. Firmy paliwowe wprowadzały do obrotu na terenie Polski paliwa płynne i zmieniały w fakturach przeznaczenie oleju smarowego na olej napędowy.

Rzecznik PR w Białymstoku Paweł Sawoń poinformował że wzrosła liczba podejrzanych w związku z połączeniem tego śledztwa z innymi sprawami z całego kraju. Obecnie zarzutami jest objętych 87 podejrzanych. Według wyliczeń śledczych, na przestępczej działalności kilku grup Skarb Państwa stracił ponad 384 miliony złotych w części objętej zarzutami, ale jak podkreśla Sawoń kwota strat może sięgnąć nawet 700 mln zł.

„Powyższe śledztwo obejmuje kilkanaście postępowań z prokuratur z całego kraju połączonych do wspólnego prowadzenia decyzją Prokuratora Krajowego (...) na mocy której do kontynuowania śledztwa wyznaczono Prokuraturę Regionalną w Białymstoku“ - informuje prokurator Sawoń.

JB

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe