W PEC powstaną dwa ekologiczne kotły ciepłownicze za 40,7 mln zł

  • 24.02.2020, 17:03
W PEC powstaną dwa ekologiczne kotły ciepłownicze za 40,7 mln zł
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Suwałkach wybuduje dwa ekologiczne kotły ciepłownicze za 40,7 mln zł, które wytworzą z biomasy 25 MW energii cieplnej dla miasta.

Miejska spółka wytwarza obecnie ok. 109 MW ciepła z trzech kotłów wodnych oraz jednego kotła parowego. Kotły są opalane miałem węglowym. Dwa nowe kotły wodne będą opalane biomasą ze zrębki drzewnej. W sumie wytworzą one 25 MW ciepła i zastąpią jeden z kotłów wodnych, który stanie się zapasowym źródłem alternatywnym w przypadkach nadzwyczajnych.

Inwestycja za 40,7 mln zł prowadzona jest w ramach miejskiego Programu Gospodarki Niskoemisyjnej. Jak poinformowała Ewa Murawko z PEC, dzięki nowemu rozwiązaniu spółka ograniczy produkcję niskiej emisji i zaoszczędzi na opłatach emisyjnych.

Projekt „Budowy instalacji spalania biomasy w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Suwałkach” został sfinansowany ze środków UE w kwocie 15 mln zł oraz pożyczką z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 17,3 mln zł. Pozostałe 8 mln to środki własne spółki. Inwestycja ma być gotowa do końca października tego roku.

W ramach ograniczenia niskiej emisji PEC zamontował rok temu na jednym z kotłów wodnych instalację oczyszczania spalin za 11 mln zł. Do końca 2022 roku ma dokonać podobnej instalacji na pozostałych dwóch kotłach wodnych. Miejski system ciepłowniczy eksploatowany przez PEC pokrywa w sumie ok. 70 proc. całkowitego zapotrzebowania miasta na ciepło.

JB

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe