Na Suwalszczyźnie pojawiły się pierwsze grzyby - ależ są ładne

  • 21.02.2020, 17:39 (aktualizacja 21.02.2020, 17:46)
Na Suwalszczyźnie pojawiły się pierwsze grzyby - ależ są ładne
Czarka szkarłatna to zwiastun wiosennego grzybobrania, które rozpoczęło się już w lutym na polskim biegunie zimna. Grzyby te są już w Suwalskim Parku Krajobrazowym i Wigierskim Parku Narodowym.

Czarka szkarłatna nie ma zbyt wielu wartości odżywczych, ale za to jest ładnie wyglądającym grzybem koloru czerwonego w środku, a na zewnątrz brudno-białego. Ma smak podobny do rzodkiewki. Można ją jeść na surowo, jak i przetwarzać.

Czarkę widzieli pracownicy Wigierskiego Parku Narodowego. Są już pierwsi grzybiarze, którzy zbierali czarkę nad jeziorem Hańcza w Suwalskim Parku Krajobrazowym. Nie jest to zbyt popularny grzyb wśród grzybiarzy, bo jest nieduży, ale świetnie pasuje np. jako dekoracja do sałatek.

"Czarka pojawia się u nas zwykle na przełomie marca i kwietnia, ale w tym roku nie mamy zimy i przyroda wstaje do życia dużo wcześniej" - powiedziała dyrektor SPK Teresa Świerubska.

Na Suwalszczyźnie, zwanej polskim biegunem zimna, to najłagodniejsza zima od dziesięcioleci. W tej części Polski zima zaczynała się zawsze najwcześniej i najpóźniej też odchodziła. W tym roku jest inaczej. Pierwszy śnieg spadł 4 lutego, ale następnego dnia już go nie było. W lasach pojawiły się już pojedyncze przylaszczki. Kwitną niektóre drzewa. Zlatują też pierwsze żurawie.

JB

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Grzegorz
Grzegorz 30.03.2020, 23:39
Dzisiaj przy sprzątaniu gałęzi na działce natrafiłem na kilka takich grzybów (mieszkam w województwie lubelskim).

Pozostałe