Do muzeum trafił portret córki Alfreda Wierusza-Kowalskiego

  • 24.02.2019, 13:32 (aktualizacja 27.02.2019 13:59)
Córka Alfreda Wierusza-Kowalskiego
loadingŁaduję odtwarzacz...
Portret córki Alfreda Wierusza-Kowalskiego namalowany przez malarza około 1910 roku trafił do Muzeum Okręgowego w Suwałkach, gdzie znajduje się największa kolekcja dzieł i pamiątek urodzonego w naszym mieście artysty.

Muzeum od wielu lat gromadzi dzieła i pamiątki związane z artystą. Obecnie posiada największą taką kolekcję na świecie. W 2013 roku, po remoncie zabytkowego budynku muzeum została otwarta na nowo zaaranżowana wystawa Wierusza-Kowalskiego. Mieści się ona w trzech salach, gdzie można obejrzeć ponad 50 obrazów.

Od tego czasu muzeum dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miastu Suwałki kupiło kilka obrazów za łączną kwotę ok. 1,2 mln zł. Kilka obrazów trafiło też na ściany muzeum od prywatnych właścicieli w formie depozytów.

Kolejnym dziełem, które dotarło do Suwałk jest portret jednej z córek malarza. Muzeum nie jest właścicielem obrazu. Dzieło zostało przekazane do Suwałk w długoterminowy depozyt przez mieszkańca Warszawy.Jego rodzice kupili obraz po wojnie od córki Alfreda Wierusza-Kowalskiego.

Według Elizy Ptaszyńskiej kustosza Muzeum Okręgowego, portret przedstawia młodszą córę Michalinę, chociaż właściciel obrazu sądził, że to Janina. Muzeum posiada już obraz Michaliny, którą sportretował Czesław Wierusz-Kowalski, syn Alfreda. „Musimy ponad wszelką wątpliwość ustalić która córka widnieje na portrecie. To obraz nieznany dotąd. Nie ma o nim nic w archiwach rodzinnych, czy w listach Alfreda.To takie objawienie” - powiedziała Ptaszyńska.

Obraz przedstawia kobietę siedzącą na ławce w parku w Mikorzynie, na terenie posiadłości należącej do Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Ptaszyńska nadała obrazowi tytuł „W parku”. Obraz został wystawiony do oglądania.

Kustosz suwalskiego muzeum poinformowała, że obraz nie miał oryginalnej ramy i wymaga konserwacji. „Obraz trzeba poddać konserwacji, zdjąć stare werniksy, naciągnąć płótno i dokonać drobnych retuszy. Obraz nigdy nie był konserwowany, ale dobrze się zachował” - dodała Ptaszyńska.

Muzeum posiada największą kolekcję dzieł tego malarza na świecie. W jego zbiorach znajdują się obrazy, pamiątki, rodzinne dokumenty i meble artysty oraz rodziny Wieruszów-Kowalskich. Część z nich można oglądać na wystawie poświęconej Alfredowi Wieruszowi-Kowalskiemu. Wiele przedmiotów i pamiątek znajduje się w magazynach muzeum.

Alfred Wierusz-Kowalski jest jednym z głównych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej w malarstwie polskim drugiej połowy XIX wieku. Urodził się w 1849 r. w Suwałkach, zmarł w 1915 w Monachium.

_
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe