Suwałki: mniejsze i większe ulice miejskie kosztowały 50 mln zł

  • 03.02.2020, 12:44
Suwałki: mniejsze i większe ulice miejskie kosztowały 50 mln zł
Miasto Suwałki w ciągu ostatnich sześciu lat wybudowało 46 dróg miejskich za 50 mln zł. Większość funduszy na ten cel pochodziło ze środków własnych samorządu.

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz poinformował, że miasto zakończyło realizację programu budowy lokalnych dróg na lata 2014 - 2019. W tym czasie udało się wyremontować lub wybudować 20 km dróg. 46 suwalskich ulic kosztowało w sumie 50,1 mln zł. Tylko 10 mln zł pochodziło ze środków zewnętrznych.

"Część tych ulic czekała na utwardzenie lub remont ponad trzydzieści lat. Rozpoczynając program mogliśmy liczyć tylko na środki własne. Pod koniec tego okresu skorzystaliśmy z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych" - powiedział na konferencji prasowej prezydent Renkiewicz.

Miasto niedawno przyjęło kolejny program na lata 2020 - 2023. W tym czasie zbuduje i wyremontuje kolejne ulice za ok. 117 mln zł. "Program jest elastyczny. Wszystko zależy od tego, ile środków uda nam się pozyskać między innymi z programu rządowego" - dodał Renkiewicz.

W 2020 roku będzie kontynuowana budowa nowej ulicy Andrzeja Wajdy w centrum miasta. Miasto postanowiło także zainwestować w drogi na nowym osiedlu Staniszewskiego w sąsiedztwie Wigierskiego Parku Narodowego.

Władze Suwałk mają także listę kolejnych inwestycji po 2023 roku, która obecnie opiewa na kwotę 71 mln zł. „Potrzeby w mieście są duże, ale obecnie nie wiemy, jaka będzie sytuacja gospodarcza, jakie projekty zewnętrzne będą realizowane“ - mówił prezydent.

Miasto od dwóch lat realizuje także budowę tzw. Trasy Wschodniej, która ominie centrum miasta. Projekt ma dofinansowanie z funduszy unijnych. W listopadzie ubiegłego roku został oddany do użytku ponad 2-kilometrowy odcinek, który kosztował 19,6 mln zł. Trasa Wschodnia docelowo będzie miała ok. 5 km długości i ma rozładować lokalny ruch drogowy Suwałk. W trakcie realizacji jest też drugi jej odcinek o długości 1,5 km. Ta droga ma być oddana do użytku wiosną tego roku i będzie kosztowała ok. 25 mln zł. Pozostanie ostatni odcinek, na realizację którego miasto nie ma jeszcze pieniędzy.

JB

_

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe