Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 16 maja 2024 07:59
Z OSTATNIEJ CHWILI:

Dodatek nocny 2024 - co warto o nim wiedzieć?

W wielu przypadkach koniecznością jest praca w porze nocnej. Takie rozwiązanie praktykuje wiele firm, a kodeks pracy wskazuje, że pora nocna jest okresem pomiędzy godziną 21:00 a 7:00 oraz wynosi równo 8 godzin. Faktem jest, że pracodawca ma za zadanie dokładnie określić w regulaminie pracy porę nocną! Wyjątkiem jest sytuacja, gdy na pracownika nie został nałożony obowiązek sporządzania regulaminu firmy. W takim wypadku należy poinformować pracowników o porze nocnej w informacjach dodatkowych o warunkach zatrudnienia. Co warto wiedzieć o dodatku nocnym w 2024 roku? Czy za pracę w nocnej porze otrzymamy dodatkowe wynagrodzenie?
  • 16.02.2024 11:49
Dodatek nocny 2024 - co warto o nim wiedzieć?

Dodatek nocny - co to jest?

Bez wątpienia dodatek nocny 2024 interesuje każdego pracownika, który wykonuje swoje obowiązki zawodowe w porze nocnej. Okazuje się, że każdy pracownik może liczyć na dodatkowe wynagrodzenie za taką pracę, wynoszące 20% stawki godzinowej, zgodnej z minimalnej wynagrodzeniem za pracę, za każdą godzinę pracy w nocnej porze. Niezwykle ważne jest to, że dodatek nocny jest doliczany do normalnego wynagrodzenia za pracę pracownika! Więcej informacji w tym temacie znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.

Dodatek nocny do wynagrodzenia w 2024 roku

Jak ustalić wysokość stawki godzinowej, jaka wynika z minimalnego wynagrodzenia za pracę? Konieczne jest podzielenie miesięcznego wynagrodzenia minimalnego przez liczbę godzin, które wynikają z wymiaru czasu pracy pracownika w konkretnym miesiąc. Z kolei wymiar czasu pracy ustalamy za pomocą pomnożenie liczby pełnych tygodni w danym miesiącu przez 40 godzin i przez dodanie do uzyskanego wyniku 8 godzin i liczby dni pozostających do końca miesiąca, które są dniami pracy dla pracownika. Po takich wyliczeniach uzyskujemy minimalną wysokość stawki godzinowej, co pozwala nam obliczyć dodatek za pracę w nocnej porze w wysokości 20% tej stawki za każdą przepracowaną godzinę nocą. 

Przykładowo w styczniu 2024 było 21 dni pracy, czyli 168 godzin pracy, a stawka godzinowa zgodnie z minimalnym wynagrodzeniem wynosiła 25,25 złotych. Dodatek za godzinę pracy nocną porą wyliczamy zatem w taki sposób: 20% x 25,25 zł = 5,05 zł brutto za godzinę. Okazuje się, że wysokość dodatku za pracę nocą może być różna w danych miesiącach, gdyż jest zależna od wymiaru godzin pracy, jakie przypadają do przepracowania w danym miesiącu!

Praca w porze nocnej - kto nie może pracować nocą?

Co ciekawe, zgodnie z kodeksem pracy nie każdy może pracować w godzinach nocnych. Pracodawcy nie mogą wyznaczać nocnych godzin pracy następującym osobom:

  • Kobiety w ciąży - zatrudnianie w porze nocnej kobiety w ciąży nie jest możliwe. Po przedłożeniu zaświadczenia o ciąży, firma powinna zapewnić kobiecie zmianę rozkładu czasu pracy, tak aby nie musiała wykonywać jej nocą. Jeżeli taka zmiana nie będzie możliwa, należy przenieść pracownika na inne stanowisko. 
  • Rodzice i opiekunowie dzieci do lat 8 - dyrektywa work-life balance wskazuje, ze nie można zatrudniać w nocnych godzinach opiekunów dzieci do lat 8. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dane osoby wyrażą zgodę na pracę w porze nocnej. 
  • Pracownicy młodociani - kodeks pracy jasno reguluje wszelkie kwestie, które dotyczą zatrudniania pracowników młodocianych, czyli w wieku 15-18 lat. Pora nocna dla tych osób zawsze następuje pomiędzy 22:00 a 6:00. W szczególnych sytuacjach, gdy firma może zatrudnić osobę poniżej 15 roku życia, pora nocna jest sztywnym 10-godzinnym okresem (od 20:00 do 6:00). 
  • Osoby niepełnosprawne - zatrudnienie osoby niepełnosprawnej w nocnych godzinach jest możliwe jedynie wtedy, gdy pracodawca spełni określone warunki, wskazane w przepisach prawnych. Osoby niepełnosprawne mogą pracować nocą wtedy, gdy lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne się na to zgodzi. Taką decyzję może podjąć także osoba sprawująca opiekę nad pracownikiem.

Jak widzimy, dodatek za nocną pracę w 2024 roku jest zależny od danego miesiąca. Pamiętajmy jednak o tym, że nie każda osoba może pracować w nocnej porze, co zostało określone w przepisach prawnych. 

 

Materiał zewnętrzny